Trendy Vision
Out of stock
Description / Trendy Vision
Trendy Vision are stylishly designed cat-eye frames with a sleek full rim design. These frames showcase stylish cat-eye lenses that are nicely complemented by the contemporary horn-shaped front design that is blended by the slender temples on the sides. The dainty finishes make them ideal for everyday wear and can easily be paired with a wide range of fashion choices. The lightweight TR-90 structure and spring hinges ensure a comfy fit. Purchase these glasses at the best price with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 157067-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |