SleekGaze
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / SleekGaze
SleekGaze are high-quality rectangle frames with a stylish full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a nice modest look and is joined by the dainty temples on the sides. The appealing finishes of these frames add a nice touch of finesse to this classy look. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure, and spring hinges ensure a cozy, snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 171077-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 137 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |