Round Eyeglasses 171514a
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 171514a
Round Eyeglasses 171514a are high-quality, alluring-looking frames with a sleek full-rim design. The stylish rounded lenses on these frames are nicely allured by the enticing nose bridge up front and the enticing flat temples on the sides. The captivating tortoise-gold finish of these frames allures this look nicely. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 171514a |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 132 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Metal |
| Color | Tortoise-Gold |