Round Eyeglasses 152236
Out of stock
Description / Round Eyeglasses 152236
Round Eyeglasses 152236 are nicely designed rounded frames. These frames have trendy rounded lenses in a stylized front with a stylish nose bridge and come with beautifully styled slender temples. This splendid full rim design features a beautiful black-gray finish. These frames have adjustable nose pads for a comfy custom fit and are compatible with a wide range of lenses. Buy these glasses at best prices assured with the certainty of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 152236 |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 147 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Combination |
| Color | Black-Grey |