Rimless Eyeglasses 137449-c
Out of stock
Description / Rimless Eyeglasses 137449-c
Rimless Eyeglasses 137449-c are rimless black metallic frames with circular lenses, which appear traditional and professional. These frames will elevate your professional appearance. Beautiful rimless design still looks as enticing as ever, and these frames are suited with a broad selection of lenses. Extremely light weight frames with adjustable nose pads to ensure your comfort. Check out these lovely glasses at amazing pricing and with excellent service.
More Information
| SKU | 137449-c |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 138 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Metal |