Rectangle Eyeglasses 184301-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 184301-c
Rectangle Eyeglasses 184301-c are highly alluring and elegant rectangular frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangular lenses are set in a refined front, complemented by enticing temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a subtle touch of finesse to their retro-inspired allure. Crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material, they feature spring hinges to ensure a comfortable and pleasant fit for everyday wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184301-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |