Rectangle Eyeglasses 182676-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182676-c
Rectangle Eyeglasses 182676-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design along with the dainty temples on the sides that have a lovely two-tone look. These frames boast chic finishes that lend a nice touch of finesse to this retro look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 182676-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |