Rectangle Eyeglasses 163712-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 163712-c
Rectangle Eyeglasses 163712-c are stylishly designed, alluring looking rectangle frames with a classy front design. These frames feature appealing rectangle lenses in a subtle yet alluring looking front design, along with stylized temples on the sides. The classy finishes of these frames add a nice touch of finesse to this lovely look. The TR-90 structure of these frames, along with the spring hinges, assures comfortable all-day wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 163712-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |