Rectangle Eyeglasses 160561-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160561-c
Rectangle Eyeglasses 160561-c are high-quality, captivating rectangular frames boasting a polished and enticing full-rim design. These frames feature alluring rectangle lenses within a modest front design that has a subtly refined appearance and is blended by the stylish temples on the sides that have enchanting etched details. The intriguing finishes of these frames refine the sophistication of this design nicely. These frames are designed with a combination of high-quality materials and feature spring hinges for a cozy fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160561-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |