Rectangle Eyeglasses 156681-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 156681-c
Rectangle Eyeglasses 156681-c are lovely rectangle frames with a stylish full rim design. This sleek full rim design has a basic front with simple temples on the sides, making for a classy look that you can pair with anything. These frames come finished in a classy black color for added sophistication. These frames are designed from lightweight TR-100 material and are compatible with a wide range of lenses. Add these glasses to your attire at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 156681-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 141 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |