Rectangle Eyeglasses 153934
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 153934
Rectangle Eyeglasses 153934 are lightweight rectangle frames for beloved kids. These frames come with a subtle look thanks to their basic front and temple designs. The alluring pink-crystal finish of these frames will bring a pop of elegance to your kid's outfit. These frames are made of lightweight TR-100 material and boast spring hinges to make sure they are easy on your kid's face. These frames are compatible with a wide range of lenses. You can buy these glasses at the best prices guaranteed with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 153934 |
|---|---|
| Frame Width | 120 mm |
| Eye Height | 26 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 14 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Pink-Crystal |