Pilot Eyeglasses 162201-c
Out of stock
Description / Pilot Eyeglasses 162201-c
Pilot Eyeglasses 162201-c are high-quality, alluring looking frames with a captivating half-rim design. This enticing half-rim design has a lovely retro look and features a stylish double nose bridge in a sleek two tone front design that is beautifully accompanied by the dainty, slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this sophisticated look. These frames are designed from lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 162201-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |