Cat Eye Eyeglasses 182357-c
In stock
Description / Cat Eye Eyeglasses 182357-c
Cat Eye Eyeglasses 182357-c are highly alluring and elegant-looking frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses that are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design along with the appealing flat temples on the sides. The chic finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this stunning look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182357-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | TR (Lightweight) |