Browline Eyeglasses 152046-c
Out of stock
Description / Browline Eyeglasses 152046-c
Browline frames with rectangle lenses create a no-nonsense but sophisticated look. Browline Eyeglasses 152046-c are crafted from high-quality materials and feature rectangle lenses that are nicely complemented by a stylized brow that has an alluring nose bridge and exquisitely designed narrow temples. The brilliant clear-gold, purple-gold, or maroon-gold finish complements this gorgeous browline design sweetly, and these frames are compatible with a broad choice of lenses. Purchase these glasses at the best rates with a 100% satisfaction guarantee.
More Information
| SKU | 152046-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |