Round Eyeglasses 185393
In stock
Description / Round Eyeglasses 185393
Round Eyeglasses 185393 are high-quality, alluring-looking frames featuring a classy full-rim design. The stylish rounded lenses are enhanced by a refined front design with enticing lens rims, paired with sleek, slender temples on the sides. Finished in a classy black-silver tone that adds a touch of finesse to their retro-inspired allure, these frames are crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 185393 |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Round |
| Material | Metal/Polyflex |
| Color | Black-Silver |