Rimless Eyeglasses 185083
In stock
Description / Rimless Eyeglasses 185083
Rimless Eyeglasses 185083 are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 185083 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Metal/Polyflex |
| Color | Silver-Black |