Rectangle Eyeglasses 185410
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185410
Rectangle Eyeglasses 185410 are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the classy front design, which is complemented by the stylized temples on the sides. These frames boast a classy black-blue finish that makes them look even more eye-catching. Designed from lightweight TR-90 material, these frames feature a keyhole nose bridge and spring hinges for a pleasant and comfortable fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185410 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |
| Color | Black-Blue |