Rectangle Eyeglasses 185268-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185268-c
Rectangle Eyeglasses 185268-c are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design and paired with appealing temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance. Finished in classy tones that emphasize their finesse, these frames are crafted from a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 185268-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Metal/Polyflex |