Rectangle Eyeglasses 185233-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 185233-c
Rectangle Eyeglasses 185233-c are highly alluring and elegant-looking rectangle frames featuring a classy half-rim design. The stylish rectangle lenses are enhanced by a refined front design and paired with stylized temples on the sides showcasing a lovely two-tone appearance. Finished in sophisticated tones that highlight the finesse of their retro-inspired look, these frames are crafted from lightweight metal and TR-90 material and feature spring hinges for a comfortable and pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 185233-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Metal/Polyflex |