Rectangle Eyeglasses 182840-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182840-c
Rectangle Eyeglasses 182840-c are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front design that has enticing stud rivets embedded around the corners along with the dainty temples on the sides. The appealing finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182840-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Xtra Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |