Rectangle Eyeglasses 182391-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 182391-c
Rectangle Eyeglasses 182391-c are stylishly designed, elegant-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design that has a nice bold look and is joined by the dainty flat temples on the sides. The gorgeous finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this chic look. These frames are designed of lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 182391-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |