Rectangle Eyeglasses 170367-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 170367-c
Rectangle Eyeglasses 170367-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a dainty front design that is nicely joined by the seamless, sleek temples on the sides. The classy finishes of these frames emphasize the finesse of this classy design. These frames are designed with a combination of lightweight TR-90 material and metal. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 170367-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 13 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Metal/Polyflex |