Mini 746016
In stock
Description / Mini 746016
Mini 746016 are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a classy front design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the stylized front design that is nicely complemented by the appealing wide flat temples on the sides that have dainty translucent allure. These frames boast the classy blue-grey finish that makes them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material, which makes them comfortable for all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177609 |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 137 mm |
| Size | Large |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |
| Color | Blue |