G4U Premium RGK010
In stock
Description / G4U Premium RGK010
G4U Premium RGK010 are stylishly designed, alluring-looking frames with a captivating full-rim design. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by the stylized horn-shaped front design along with the nicely carved wide temples on the sides. These frames boast the chic finishes that lend a nice touch of finesse to this dainty look. These frames are designed from acetate, which makes them durable and long-lasting, and spring hinges are there to ensure a cozy snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 182117-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Cat-Eye |
| Material | Polyflex |