G4U Premium FD9959
In stock
Description / G4U Premium FD9959
G4U Premium FD9959 are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature sleek rectangle lenses in a stylized front design that showcases a bold, refined look and is beautifully accompanied by dainty wide flat temples on the sides. The appealing finishes of these frames lend a graceful touch of finesse to this stunning design. Crafted from high-quality acetate, these frames are durable and long-lasting, while the keyhole nose bridge ensures a comfortable and pleasant fit throughout the day. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 183382-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Xtra Large |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Shape | Rectangle |
| Material | Polyflex |