Eryn1 by Lilly Pulitzer
In stock
Description / Eryn1 by Lilly Pulitzer
Eryn1 by Lilly Pulitzer are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a stunning full-rim design. The appealing rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the classy front design, which has a lovely translucent look, along with the chic flat temples on the sides. The fascinating finishes of these frames add even more allure to this lovely full-rim design. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176739-c |
|---|---|
| Frame Width | 110 mm |
| Eye Height | 24 mm |
| Eye Width | 45 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 125 mm |
| Size | Children |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Shape | Rectangle |
| Material | TR90 |