Wyatt by Robert Graham
In stock
Description / Wyatt by Robert Graham
Wyatt by Robert Graham are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a bold front design that has a nice two-tone look and is joined by the sleek, slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames blend beautifully with this look and make them even more eye-catching. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176718-c |
|---|---|
| Frame Width | 153 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 23 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |