Wingspan
Out of stock
Description / Wingspan
Wingspan are stylishly designed, high quality frames to tackle your sunny day outings with allure. These frames feature sharp rectangle lenses that are beautifully emphasized by the alluring wide double nose bridge up front and stylized temples on the sides that have sleek metal ornaments on the hinges. The captivating finishes complete this look nicely. These frames are designed by combining high quality materials, and they feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these prescription sunglasses at the best prices with the promise of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 158035-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |