WindGaze
Out of stock
Description / WindGaze
WindGaze are elegant looking rectangle frames with an enticing full rim design. Rectangle lenses with a delicate front design and unique and stylized temples on the sides are the key highlights of this comfortable everyday eyewear. This delicate aesthetic is perfectly completed by the colorful finishes on these frames. These frames have a TR-90 lightweight construction, spring hinges, and textured temple tips to provide a secure fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 157539-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |