Web WE5256
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Web WE5256
Web WE5256 are stylishly designed, alluring looking rectangle frames with an enticing full rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely, modest look and is nicely accompanied by the sleek flat temples on the sides. The enticing blue-gray finish of these frames makes them look even more eye-catching. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature a keyhole nose bridge for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 166138 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Blue-Grey |