Visibilia by In & Out Eyeglasses
Out of stock
Description / Visibilia by In & Out Eyeglasses
Visibilia by In & Out Eyeglasses are expertly crafted rectangle shaped full rim frames. These frames showcase stylized rectangle frames in a slim front design and highlight expertly carved details on flat temples. These frames come finished in a lovely blue color, which looks absolutely stunning with this lovely design. These metal frames are extremely comfortable to wear thanks to spring hinges and adjustable nose pads. These glasses are available at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come in a nice goggles4u case.
More Information
| SKU | 155310 |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Blue |