Vera Wang V355
Out of stock
Description / Vera Wang V355
Vera Wang V355 are stylishly designed alluring rectangle frames with a captivating full rim design. These frames are highly alluring and beautiful looking and come with the stylized front design and the stylized wide flat temples on the sides that have intriguing rhinestones embedded around the hinges. The fascinating burgundy finish of these frames makes them look even more alluring. These frames are designed from lightweight TR-100 material and feature spring hinges for a cozy fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159341 |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 26 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Burgundy |