Veetto LAF18001
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Veetto LAF18001
Veetto LAF18001 are stylishly designed beautiful looking rectangle frames with a gorgeous full rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the classy front design that blends beautifully with the alluring temples on the sides. These frames are finished in stunning colors for a more stunning look. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-100 structure and spring hinges. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165137-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |