Van Heusen S367 139241
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Van Heusen S367 139241
Van Heusen S367 139241 are beautifully designed rectangle frames with a sleek full rim design. The beautiful full rim design of these frames comes with a classy and subtle look with minimal detailing on stylish temples, creating a sophisticated look that you can pair with any outfit. These metal frames come with a delicate black finish and feature spring hinges so you can rock style with comfort. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a nice Goggles4U case.
More Information
| SKU | 139241 |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Black |