Van Heusen S361 139239
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Van Heusen S361 139239
Van Heusen S361 139239 are gorgeous looking rectangle frames with a classy full rim design. These frames showcase sharp rectangle lenses in a bold front design that is gorgeously endorsed by the aesthetically designed slender temples of these frames. This beautiful look of these frames is completed by an elegant, sophisticated brown finish that creates a look that is hard to resist. These frames are designed by combining high-quality materials and featuring spring hinges for long-lasting comfort. Add these to your attire at the guaranteed best price with the promise of a great customer experience. A stylish Goggles4U case will be used to package these glasses.
More Information
| SKU | 139239 |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Brown |