Van Heusen H181
Out of stock
Description / Van Heusen H181
Van Heusen H181 are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a sophisticated half-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely complemented by the sleek aesthetics of this half rim that has a classy front along with the stylized slender temples on the sides. The classy black finish refines this elegant look nicely and makes these frames even more alluring. These frames are lightweight and comfy thanks to their metal structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159769 |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |
| Color | Black |