Unofficial UNOM0061 BB00 Eyeglasses
Out of stock
Description / Unofficial UNOM0061 BB00 Eyeglasses
Unofficial UNOM0061 BB00 Eyeglasses are stylish frames for those who crave stylish eyewear. These frames showcase stylish rectangle lenses that are nicely endorsed by a stunning pilot shaped full rim design. The extended straight nose bridge up front, flat temples, and gorgeous gray finish make these frames extremely attractive. These metal frames are comfortable to wear thanks to their spring hinges and adjustable nose pads. You can purchase these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a nice Goggles4U case.
More Information
| SKU | 155294 |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |
| Color | Grey |