Tura R404
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Tura R404
Tura R404 are stylishly designed rectangle frames with an eye-catching full rim design. The stylish rectangular lenses on these frames look beautiful with the sleek front design that has a nice subtle look to it and is joined by the stylized flat temples on the sides that have a dainty hinge design. These frames come with a dainty burgundy finish that completes this look beautifully. These frames are made of acetate, which makes them durable and sturdy. Buy these glasses at the best prices with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 158870 |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 29 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Burgundy |