Tres Jolie 187
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Tres Jolie 187
Tres Jolie 187 are elegant and eye-catching rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design along with the stylized temples on the sides that have intriguing rhinestones embedded on the beautifully carved hinge design. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this retro look. These frames are designed of lightweight metal and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176667-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |