Titanium Eyeglasses 183501-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Titanium Eyeglasses 183501-c
Titanium Eyeglasses 183501-c are high-quality, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a refined front design that showcases a sleek straight nose bridge at the center, joined by dainty slender temples on the sides. The classy finishes lend a sophisticated touch of finesse to their timeless retro appeal. Crafted premium titanium, these frames are exceptionally lightweight, durable, and comfortable for all-day wear, with spring hinges ensuring a pleasant and secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183501-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 28 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |