Titanium Eyeglasses 161232-c
Out of stock
Description / Titanium Eyeglasses 161232-c
Titanium Eyeglasses 161232-c are stylishly designed, elegant looking rectangle frames with a sleek full-rim design. The appealing rectangle lenses on these frames are nicely allured by the enticing straight nose bridge in the center, which is joined by the sleek, slender temples on the sides. The appealing finishes of these frames blend beautifully with this retro look. The titanium structure of these frames makes them lightweight and durable. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 161232-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Titanium |