Ted Baker B888
Out of stock
Description / Ted Baker B888
Ted Baker B888 are bold and elegant-looking rectangle frames with a sophisticated full-rim design. These frames feature a stylish rectangle in a classy front design that has an appealing two-tone look and is joined by the dainty flat temples on the sides. The dainty gray finish of these frames adds a nice touch of allure and elegance to this classy full-rim design. These frames are designed of a lightweight TR-100 material and feature spring hinges for comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175435a |
|---|---|
| Frame Width | 150 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 59 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 150 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Grey |