Ted Baker B873
Out of stock
Description / Ted Baker B873
Ted Baker B873 are stylishly designed, beautiful rectangle frames with a classy full-rim design. These frames showcase the stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely, modest look and is joined by the chic, slender temples on the sides. The appealing finishes of these frames lend a nice touch of allure to this classy full-rim design. These frames are designed by combining high-quality materials and feature spring hinges for a cozy fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175390a |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Grey |