Ted Baker B706
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Ted Baker B706
Ted Baker B706 are stylishly designed, elegant-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design, along with stylized slender temples on the sides. These lovely frames can allure any outfit thanks to their appealing looks paired with the chic Havana finish. These frames are made from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175447a |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 28 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Havana |