Swarovski SK1551
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Swarovski SK1551
Swarovski SK1551 are stylish, elegant, and bold looking frames with a stunning full rim design. The alluring cat-eye lenses on these frames are beautifully complemented by the beautifully carved horn-shaped front design and the sleek, seamless flat temples on the sides. The appealing pink-gold finish of these frames blends beautifully with this enticing design and makes them look even more eye-catching. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 166131 |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |
| Color | Pink-Gold |