SKECHERS SE1659-D
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / SKECHERS SE1659-D
SKECHERS SE1659-D are high-quality, appealing-looking frames with a lovely full-rim design. The enticing oval lenses on these frames are beautifully complemented by the sleek front and the highly alluring temples on the sides that have lovely beats in them. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165992-c |
|---|---|
| Frame Width | 120 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 130 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Oval |
| Material | Combination |