SKECHERS SE1184-D
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / SKECHERS SE1184-D
SKECHERS SE1184-D are stylishly designed, appealing-looking rectangle frames with a retro full-rim design. These frames feature appealing rectangle lenses in a sleek front design that has a lovely nose bridge in the center and is joined by the dainty, slender temples on the sides. The captivating finishes of these frames emphasize the allure of this retro look. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 166046-c |
|---|---|
| Frame Width | 126 mm |
| Eye Height | 31 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |