Seventh Street 7A 560
Out of stock
Description / Seventh Street 7A 560
Seventh Street 7A 560 are high quality cat-eye frames with an alluring full rim design. These frames feature stylish cat-eye lenses in a sleek front design that has an appealing nose bridge in the center and sleek, slender temples on the sides. The classy finishes of these frames complement this lovely design nicely. These frames are made of lightweight metal, which makes them comfortable for all day wear. Add these prescription sunglasses to your attire at the best prices, with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 165029-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Metal |