Round Eyeglasses 184971-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Round Eyeglasses 184971-c
Round Eyeglasses 184971-c are highly alluring and elegant frames with a classy full-rim design. The stylish rounded lenses are beautifully complemented by a stylized front featuring enticing lens rims, joined by sleek, slender temples on the sides. These frames boast classy finishes that add a touch of finesse to their retro allure. Crafted from lightweight metal and equipped with spring hinges, they ensure a cozy and snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 184971-c |
|---|---|
| Frame Width | 127 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Metal |