Round Eyeglasses 182313-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Round Eyeglasses 182313-c
Round Eyeglasses 182313-c are highly alluring and elegant-looking frames with a stunning full-rim design. These frames feature appealing rounded lenses in a dainty front design that has enticing stud rivets and is joined by the dainty flat temples on the sides. The captivating finishes of these frames add a nice touch of finesse to this sophisticated design. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 182313-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | TR (Lightweight) |